1

W naszym przedszkolu 8 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup, w strojach galowych, dumnie prezentujące przypięte biało –czerwone kotyliony, zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas - Polaków dzień.Tegoroczna uroczystość miała wyjątkową oprawę, a to za sprawą znakomitych gości, którzyprzybyli, aby wspólnie z nami świętować. Nasze zaproszenie na obchody Święta Niepodległości przyjęli:

- Wójt Gminy Rudna Pan Adrian Wołkowski

- Zespół folklorystyczny ,,Sasanka” z Gminy Rudna.

Program uroczystości był niezwykle bogaty: początkowo wystąpiły dzieci z grupy ,,Motylków”, które wierszem, tańcem i piosenką, przypomniały nam o ważnej dacie w historii Polski, jaką jest 11 listopada. Mali aktorzy w regionalnych krakowskich strojach ,,oprowadziły” widzów przez historię naszego kraju, jego geograficzne zróżnicowanie i bogate tradycje. Następnie wszystkie dzieci ,,śpiewająco” wyrecytowały wiersz ,,Katechizm polskiego dziecka”. Legendę o ..Powstaniu Państwa Polskiego” przeczytał dzieciom Wójt Adrian Wołkowski. Dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały opowieści, a również odpowiadały na pytania pana Wójta dotyczące ważnych Polskich Symboli Narodowych. Kolejnymi gośćmi w przedszkolu na obchodach Dnia Niepodległości, był zespół folklorystyczny ,,Sasanka” z Gminy Rudna.

Sasanka to zespół ludowy , który w tym roku obchodził 25 – lecie swojej pracy artystycznej. Wykonuje pieśni ludowe, biesiadne, cygańskie, kolędy oraz patriotyczne. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów : wysokie miejsce na różnych przeglądach i konkursach, odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako zespół zasłużony w szerzeniu kultury polskiej, nagrał 4 płyty.

Występ zespołu rozpoczął się od wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego, następnie ,,Sasanka” przybliżyła dzieciom historię związaną z Odzyskaniem Niepodległości poprzez wykonanie pieśni patriotycznych. Zespół zaprezentował również dolnośląski strój ludowy oraz opowiedział o muzyce ludowej, którą prezentuje na wielu scenach w kraju i za granicą. Głównym celem obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w naszym Przedszkolu było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznawanie tradycyjnej polskiej muzyki ludowej i patriotycznej.

Składamy serdeczne podziękowania Wójtowi Adrianowi Wołkowskiemu oraz zespołowi ,,Sasanka” za wspólne świętowanie Dnia Niepodległości w naszym Przedszkolu.