20180420 093652

Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. W naszym Przedszkolu wszystkie grupy wspólnie celebrowały to ważne święto. Na obchody składało się wiele wydarzeń, mających na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadomienie przedszkolakom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Dzieci dowiedziały się dlaczego obchodzimy taki dzień i wspólnie zastanowiły się co możemy zrobić, aby Ziemia była piękna, bezpieczna i zdrowa. Następnie obejrzały programy edukacyjne, dotyczące ochrony środowiska i wspólnie zastanowiły się co mogą zrobić dla środowiska, nie tylko globalnie, ale w szczególności lokalnie.

Wszystkie grupy wiekowe brały udział w Ekospartakiadzie, czyli zabawach ruchowo-sprawnościowych o tematyce ekologicznej, z wykorzystaniem ,,ekośmieci'', wody, itp.

Dzieci wykonały między innymi węża z rolek po papierze toaletowym, zbudowały wieże z pudełek kartonowych, puszek, ułożyły kompozycje przestrzenne z plastikowych nakrętek według własnego pomysłu; rzucały do celu kulkami z gazety, skakały w workach na śmieci czy pokonywały tor przeszkód m.in. z plastikowych butelek. Ponadto przedszkolaki w zabawach sportowych wykorzystywały wodę np. biegi z pełnym kubkiem , przelewanie wody na czas czy dmuchanie papierowych łódek. Dzieci utrwaliły również swoją wiedzę na temat segregacji odpadów do odpowiednich pojemników.

W ramach działań proekologicznych przedszkolaki sadziły i siały kwiaty miododajne. Na zakończenie za wysiłek na rzecz przyrody wszystkie dzieci symbolicznie otrzymały owoce oraz drewniane nabieraki do miodu. Grupy młodsze zostały pasowane na strażników przyrody i otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast grupy starsze pisały i malowały listy dla Ziemi, włączając się tym samym w działania na rzecz ochrony naszej planety.