Wycieczka do ogrodu Pani Rylokowskiej

DSC05781

Dnia 18.06.2019r. przedszkolaki z grupy „Żabki” oraz „Słoneczka” miały przyjemność odwiedzić piękny ogród Pani Barbary Rylokowskiej w Chobieni. W trakcie wycieczki poznały wiele ciekawych gatunków krzewów oraz drzew. Pochodzących z wielu regionów Polski i nie tylko. Właścicielka ogrodu opowiadając o swoich przyrodniczych marzeniach wskazała nam przepiękne klomby oraz rabatki. Dzięki czemu dzieci miały również okazję poznać liczne nazwy kwiatów. Zasady zachowania się w ogrodzie oraz obcowanie z przyrodą okazały się nie tylko przyjemnym doświadczeniem ale również były inspiracją do nauki poprzez zabawę. W podziękowaniu dzieci przygotowały dla Pani Basi piękną laurkę i liczne obrazki na których uwieczniły swoje wrażenia z wycieczki.

Pójdź, laleczko, do ogrodu,
Słonko cudnie dziś przygrzewa!
Znać i kochać trzeba z młodu
Nasze kwiaty, nasze drzewa!
To jest, widzisz, śliczna róża:
Masz, powąchaj! Hop do góry!
jak urośniesz, będziesz duża,
To dostaniesz kwiatek który.
Tutaj pod nią stokroć świeci
I fiołki patrzą z trawki;
Bardzo brzydko, kiedy dzieci
Depcą kwiaty dla zabawki!
One wszystkie czują, żyją,
A ten zapach - to ich dusza.
Taką łapkę zaraz biją,
Co to każdy kwiatek rusza.
Patrz! Tu rosną tulipany,
A tam znów narcyzy kwitną,
A tu bratek główkę wznosi,
Główkę śliczną, aksamitną.
Dalej, w sadzie, jabłoń stoi,
Stoją grusze w białym kwiecie,
Nasza wiosna je tak stroi,
Najpiękniejsza wiosna w świecie.
Zapamiętaj dobrze sobie,
Na co patrzysz, lalko miła,
Żebyś mi też potem w mieście
Wstydu kiedy nie zrobiła!
- A co też tam na wsi rośnie? -
Za powrotem kto zapyta;
A tu panna palec w buzię
I nic nie wie... - Wstyd, i kwita!

Autor: M. Konopnicka „W ogrodzie”