Czyste powietrze wokół nas

1 Medium

W marcu dzieci z najstarszych grup w naszym przedszkolu realizowały ogólnopolski program przedszkolnej edukacji antytytoniowej ,,Czyste powietrze wokół nas”.

Cel podejmowanych działań:

- zwiększenie poziomu wiedzy na temat szkodliwości aktywnego i biernego palenia,

- wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy,

- zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

A oto jak przedszkolaki realizowały ten program:

1. W pierwszy dzień tygodnia dzieci wyruszyły na wycieczkę po okolicy, celem której było ukierunkowanie uwagi dzieci na źródła i rodzaje dymów poprzez obserwację w najbliższym środowisku (dymy wydobywające się z pojazdów, kominów domów, jak również osoby palące papierosy).
  2. W następny dzień dzieci rysowały źródła dymu. Następnie rozmawialiśmy o różnych źródłach dymu w oparciu o ilustracje. Określiliśmy rodzaje dymów oraz przyczynę wydobywania się dymów. Podkreśliliśmy również szkodliwe działanie dymu nikotynowego. Obejrzeliśmy również krótki filmik o tym, ,,skąd wydobywa się dym”.
  3. W kolejny dzień dzieci zapoznały się z maskotką programu Dinusiem, zwolennikiem czystego powietrza i przeciwnikiem dymu papierosowego. Wykonały jego portret, słuchając przy tym piosenkę o ,,Zielonym Dinku”.
  4. W czwarty dzień dzieci dowiedziały się, co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy? Wysłuchaliśmy historie podróży Dinusia pociągiem połączonej z zabawą pantomnimiczną i zabawą muzyczno-ruchową ,,Jedzie pociąg”. Obejrzeliśmy także krótki filmik- doświadczeni ,,Co dzieje się z płucami palacza?”. W ten sposób przedszkolaki dowiedziały się o szkodliwości dymu papierosowego.
  5. Podczas kolejnego dnia dzieci wysłuchały rymowanej bajki K.Kozłowskiego ,,Czy smog to smok z bajki?”. Bajka miała na celu zwrócenie uwagi dzieci na niebezpieczne działanie smoga na zdrowie człowieka i jego wpływ na środowisko.
  6. Po weekendzie dzieci przyniosły wykonane wraz z rodzicami plakaty, transparenty na temat szkodliwości palenia i ustaliliśmy sposób przebiegu naszego heppeningu. Heppening odbył się w formie przemarszu ulicami Chobieni z plakatami. Przedszkolaki ochoczo skandowały hasła z plakatów i śpiewały piosenkę o ,,Zielonym Dinku”. Gdy wróciliśmy do przedszkola rozwiesiliśmy plakaty w różnych miejscach przedszkola. W ten sposób podsumowaliśmy program ,,Czyste powietrze wokół nas”.